883 439 894 (666 278 296 / 797 274 322)
Oświęcim

Czy kontakt silikonowych form z żywnością jest bezpieczny?

Czasami można usłyszeć, że w kuchni nie powinno się stosować silikonowych akcesoriów, gdyż są one szkodliwe dla zdrowia. Argumentem przeciwników silikonu w kuchni jest to, że „plastik” pod wpływem wysokiej temperatury wydziela toksyczne substancje. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że silikon i plastik to dwa zupełnie różne surowce. Silikon używany jest nawet w sterylnych szpitalach i przy produkcji soczewek do oczu. Jak łatwo można się domyślić, w rzeczywistości jest więc całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

Zalety form silikonowych

Foremki silikonowe zyskały sobie wielu miłośników zwłaszcza wśród osób, którym często zdarza się pichcić coś w kuchni. I nic w tym dziwnego: są lekkie, wyjątkowo trwałe i bardzo łatwo je utrzymać w czystości – nawet korzystając ze zmywarki. Do tego są odporne na wysoką temperaturę, można więc je bezpiecznie wyparzać. W przeciwieństwie do form metalowych, foremki z silikonu nie rdzewieją. Foremki silikonowe nie pochłaniają zapachów, trudno też je zabarwić, dzięki czemu zawsze wyglądają jak nowe.

Przede wszystkim jednak foremki z silikonu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Silikon bynajmniej nie jest niskiej jakości plastikiem. Wytwarza się go z krzemu (Si – silicium), a więc pierwiastka naturalnie występującego w przyrodzie i to w dużych ilościach. Silikon jest obojętny chemicznie, nawet uszkodzona foremka nie może więc stać się toksyczna dla żywności, z którą ma kontakt.

Foremki do ciastek

Silikon jest idealnym tworzywem do produkcji foremek do ciastek i pierników. Nawet wykrawaczki do ciasta z wieloma małymi detalami można po użyciu dokładnie namoczyć i domyć, nie martwiąc się przy tym, że wilgoć w jakikolwiek sposób im zaszkodzi. Foremki do ciastek z tego elastycznego w obróbce materiału produkowane są w wielu wzorach – w zasadzie nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Doskonale sprawdzają się również w pracy z masą cukrową i podczas innych aktywności w kuchni.

🡅