883 439 894 (666 278 296 / 797 274 322)
Oświęcim

Jak piec ciasto w formie silikonowej?

Formy silikonowe to bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich miłośników cukiernictwa. Z powodzeniem zastępują tradycyjne blaszki na ciasta, a ich liczne zalety użytkowe są coraz częściej doceniane. Jak piec w formie silikonowej, aby zapewnić sobie oczekiwane rezultaty? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.

Jak używać silikonowych form? Kilka praktycznych wskazówek

  • Formy silikonowe mogą być wkładane do rozgrzanych piekarników, jednak nie należy ustawiać ich bezpośrednio nad grzałką. Najlepiej umieścić je na niższych półkach w piekarniku. Dzięki temu unikniemy nadmiernego przegrzania się formy, a ciasto upiecze się równomiernie. Nie należy ich również narażać na kontakt z płomieniem. Wypieki powinny być przygotowywane w dedykowanych dla tego rodzaju form temperaturach.
  • Stosując formę silikonową, nie należy korzystać z funkcji „grill”. Można je jednak używać w kuchenkach mikrofalowych.
  • Foremki silikonowe nadają się też do schładzania i zamrażania.
  • Przed pierwszym użyciem warto umyć foremkę silikonową. Z kolei przed pierwszym pieczeniem warto nasmarować jej wewnętrzną powierzchnię olejem, masłem lub margaryną (w przypadku zimnych deserów olejem kokosowym lub migdałowym). Jest to jednak jednorazowy zabieg, później nie wymagają już natłuszczania.
  • Nie należy używać metalowych lub ostrych narzędzi, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię formy.
  • Po użyciu warto umyć i dokładnie osuszyć powierzchnię formy silikonowej.
  • Podczas wyjmowania ciasta z foremki silikonowej, wystarczy ją delikatnie wygiąć. Nie ma konieczności (a wręcz niewskazane jest) używania noży czy innych narzędzi w celu wyjęcia wypieku. Powierzchnia formy jest elastyczna, co stanowi jej główną zaletą. Daje to możliwość nie tylko wygodnej obsługi, ale również uzyskiwania niezwykle ciekawych kształtów i form deserów.
  • Formy silikonowe można myć w zmywarkach.

Jak się zatem okazuje, formy silikonowe są bardzo łatwe w obsłudze. Można w nich nie tylko piec, ale również zamrażać czy przechowywać desery w lodówce. To daje bardzo szerokie możliwości miłośnikom cukiernictwa. Łatwo się je przechowuje i myje. Są również neutralne dla zdrowia i nie wpływają w żaden sposób na smak czy aromat wypieków. Zapewniają przy tym trwałość przez lata.

Chcesz skorzystać z zalet, jakie zapewniają formy silikonowe? Zapoznaj się z naszą ofertą!

🡅